Ebeveyn olurken çift kalmayı unutmayın!


Milyonlarca çiftin anne baba olma hayali vardır. Her bir ebeveyn adayı kafasında kendi mükemmel ebeveynlik hikayesini kurgular. Çoğunlukla hayal edilen şey, minik bir bebeğin var olan hayata katılması ve o hayatı daha da canlandırmasıdır. Oysa ki, gerçek sadece bu kadarla sınırlı değildir.

Ebeveyn olmak büyük bir değişimdir ve sancılıdır
•    Ebeveyn olmak evinize yeni bir bireyin katılmasından ibaret değildir. Hayatınızda köklü bir değişklik yaratmaktır. Bu mutluluk verici olsa da, her büyük değişim gibi de sancılıdır. Yeni doğan bebeğiniz bir anda dünyaya alışamayacağı gibi siz yeni anne babaların da ebeveynliğe hazır olması zaman alacaktır.


•    Ebeveynliğe geçiş döneminde kadınlar daha çok depresyon, anksiyete, özgüven eksikliği gibi sorunlar yaşarken, erkeklerde ise depresyon ve yorgunluğun yanı sıra para kazanmak ve finansal güvenceyi sürdürebilme endişesi ön plana çıkmaktadır.


•    Son yıllarda çeşitli kaynaklardan anne babalıkla ilgili bilgiler edinen, bununla ilgili eğitimlere katılan çiftlerin sayıysı arttı. Ancak, anne baba olduktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan “ebeveynlik sonrası çift ilişkisi” hala sıklıkla göz ardı edilen bir konudur.


•    Doğum sonrası elbette hayatın akşı değişecektir ama bu yeni dönemde de çift olarak birbirinizle olan iletişiminizin kopmaması ve yakınlığınızın devam etmesi çok önemlidir. Sizler yeterince sağlıklı ve mutlu olmazsanız bebeğiniz için yaptıklarınız yeterince etkin olmayacaktır.


•    Weingarten ve arkadaşları yaptığı bir araştırmada evliliğinde problem yaşayan annelerin bebekleri ile bağlanmalarının da zayıf olduğunu saptamışlardır. Bu dönemde eşlerin birbirlerini desteklemesi bebeklerinin bakımı kadar önemli olsa da, ne yazık ki, anne baba olma hazırlığındaki çiftler en çok bu konuda eksik kalmaktadır.


•    Çiftler bebeğin doğumundan sonraki süreçte aralarında oluşan gerginlikleri görmezden gelme eğilimdedirler. Sorunları görmezden gelmek, iletişimin iyice azalmasına ve çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmasına sebep olmaktadır.


•    Araştırmalar göstermiştir ki, yeni  bebeği olan çiftler kariyer, ev işi, sosyalleşme, hobiler ve bebek bakımı arasından en çok birbirlerine zaman ayırmayı ve partnerleriyle olan iletişimi ihmal etmektedirler. Bu değişim dönemindeki çiftlerin birbirleri tarafından karşılanmayan ihtiyaçlarından şikayet ettikleri saptanmıştır.

Ebeveynlik sonrası çift ilişkisi için ne yapılmalıdır?


Doğum sonrası ebeveynliğe geçiş planı hazırlamak alınabilecek önlemelerden biridir. Nasıl ki, bebeğinizin doğumuna kadar periyodik olarak doktor kontrollerine, belli eğitimlere vs. katılıyorsunuz, doğum sonrası çift ilişkiniz için de mutlaka bir önlem planınız olsun. İlişkinizi bu dönemde nasıl koruyacağınız ve bir sonraki evre için nasıl geliştireceğinize dair konuşup ihtiyaçlarınızı birbirinizle paylaşın.

İlişkiniz için uygulayabileceğiniz önleyici yöntemlere bir örnek olarak;


•    Her biriniz bebeğiniz doğduktan sonra ilişkinizde problem olabileceğini düşündüğünüz beş maddeyi yazın.
•    Listelerinizi birbirinize verin. Yorum yapmadan ve savunmaya geçmeden partnerinizin listesindeki maddelerin neden sorun olabileceğini düşündüğünü size anlatmasına izin verin.
•    Olası her bir sorun için olası çözüm önerilerinizi yazın.
•    Birlikte en etkin olacağını düşündüğünüz maddelerin listesini yapın.
•    Zamanı gelince uygulamak üzere evinizde görünen bir yere asın.


Unutmayın! Mutlu bir bebeğinizin olması için sizin mutlu bir çift olmanız önemlidir. Bu nedenle bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak kadar birbirinize yakın olmanız da öncelikli olmalıdır.

Kaynaklar:
Belsky, J. & Kelly, J. (1994). The transition to parenthood: how a first child changes a marriage. New York, NY: Bantam Doubleday Dell Publishing Group, Inc.

Weingarten, C., Baker, K., Manning, W., & Kutzner, S. (1990). Married mothers' perceptions of their premature or term infants and the quality of their relationships with their husbands. Journal of Obstetric, Gynecologic, and Neonatal Nursing, 19, 64 - 73.

England, P. & Horowitz, R. (1998). Birthing from within. New Mexico. Partera Press.


Uzm. Psk. Seniha Naşit Gürçağ

16.06.2014 tarihinde www.anneysen.com’da yayınlandı.

Paylaş